Jak wybrać swój pierwszy rower szosowy: Przewodnik dla początkującychMyślisz o rozpoczęciu przygody z kolarstwem szosowym? To świetny pierwszy krok w kierunku odkrywania przyjemności płynących z przebywania na świeżym powietrzu. Rowery szosowe są idealne dla tych, którzy kochają szybkość i wydajność; są lekkie, szybsze niż inne rodzaje rowerów i wymagają dużej wytrzymałości i koncentracji. Dobry rower szosowy może Ci służyć przez wiele lat i pozwoli Ci rozwijać swoje umiejętności jako rowerzysta. Ale jak wybrać ten właściwy? Istnieje tak wiele różnych modeli, że na pierwszy rzut oka może to być nieco przytłaczające. Oto nasz krótki przewodnik, jak wybrać swój pierwszy rower szosowy.

Dla kogo jest ten przewodnik?

Ten przewodnik jest przeznaczony dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z kolarstwem i chce kupić swój pierwszy rower szosowy. Niezależnie od tego, czy chcesz go używać do jazdy rekreacyjnej, treningu fitness, czy nawet startów w wyścigach szosowych i triatlonach, zakup odpowiedniego roweru jest ważny. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zainwestować w wysokiej jakości rower, który posłuży im przez wiele lat. Jeśli jesteś doświadczonym rowerzystą i szukasz szybkiego przewodnika po zakupie roweru, ten przewodnik jest również dla Ciebie. Zawarliśmy w nim porady dotyczące wyboru roweru dla początkujących, ale także omówiliśmy bardziej zaawansowane tematy, takie jak to, czego szukać w rowerze z włókna węglowego. Ten przewodnik nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób kupujących nowe rowery. Może on być również pomocny w przypadku zakupu roweru używanego.

Trochę o rowerach szosowych

Najważniejszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o rowerach szosowych jest to, że są one zaprojektowane z myślą o prędkości. Rowery szosowe są lekkie i mają cienkie opony, co czyni je szybkimi, ale niezbyt dobrymi do jazdy w terenie. Istnieje kilka różnych typów rowerów szosowych i są one używane do różnych typów jazdy. Rowery szosowe wyścigowe - Są to najszybsze typy rowerów szosowych i są używane do wyścigów szosowych i triathlonów. Mają najlżejsze ramy, najcieńsze koła i bardzo mało zbędnego wyposażenia. Nie są to najlepsze rowery szosowe dla początkujących, ponieważ są najdroższe i wymagają dużych umiejętności do prawidłowej jazdy. Rowery szosowe turystyczne - Są to najbardziej uniwersalne rowery szosowe i służą do jazdy na długich dystansach. Rowery turystyczne są wolniejsze od wyścigowych rowerów szosowych, ale są przeznaczone do jazdy przez długi czas. Mają większą ramę i koła, co sprawia, że są wygodniejsze do jazdy na długich dystansach. Rowery szosowe dojazdowe - Są to najlepsze rowery szosowe dla początkujących, ponieważ zostały zaprojektowane do jazdy w warunkach miejskich. Rowery szosowe dojeżdżające do pracy mają opony przystosowane do jazdy zarówno po szosie, jak i po ulicach miast, które mają dużo wybojów i nierówności.

Czy powinieneś kupić nowy czy używany?

To naprawdę zależy od stanu roweru, od tego jak długo poprzedni właściciel miał rower i w jakim jest stanie. Jeśli dostaniesz używany rower w doskonałym stanie, to jest to świetny interes. Kupując używany rower szosowy, upewnij się, że jest on w dobrym stanie i był konserwowany. Sprawdź ramę i upewnij się, że nie jest wygięta lub pęknięta, a części są nienaruszone i działają. Jeżeli poprzedni właściciel nie może przedstawić dowodu konserwacji, prawdopodobnie powinieneś zrezygnować z zakupu roweru. Często można znaleźć świetne oferty na używane rowery szosowe, ale należy upewnić się, że kupujemy dobry rower. Dobrym sposobem na upewnienie się, że otrzymujesz dobrą ofertę jest poszukanie lokalnych rowerzystów, którzy sprzedają swoje stare rowery, abyś mógł zobaczyć stan roweru i to, co kupujesz dla siebie.

3 najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

  • Rama - Będziesz chciał się upewnić, że rama jest wykonana z wysokiej jakości materiałów i nie jest wygięta lub pęknięta. Często możesz sprawdzić, czy rama jest wygięta, trzymając ją w pionie i obserwując, czy nie ma żadnych krzywizn.
  • Koła - upewnij się, że koła są wykonane z wysokiej jakości materiałów i że nie są wygięte lub pęknięte. Aby przetestować koła, spróbuj poruszać nimi w przód i w tył, gdy są zdjęte z roweru. Jeśli poruszają się zbyt łatwo, nie są zbyt dobrej jakości i prawdopodobnie nie będą Ci służyć zbyt długo.
  • Opony - należy upewnić się, że opony nie są zbyt zużyte i że pozostało w nich jeszcze sporo życia. Szczególnie jeśli jeździsz w mokrym klimacie, będziesz chciał się upewnić, że opony nie mają zbyt wielu dziur w nich.

Jak przetestować rower szosowy przed zakupem

Ważne jest, abyś przetestował rower przed zakupem. Będziesz chciał się upewnić, że rower jest odpowiednio dopasowany, co oznacza, że powinieneś być w stanie wygodnie na nim usiąść i mieć stopy płasko na ziemi. Podczas testowania roweru upewnij się, że testujesz go na drodze (lub ścieżce, która jest jak najbardziej płaska), a nie na bieżni w siłowni, jak robi to wiele osób. Powodem tego jest fakt, że ważne jest, abyś testował rower podczas szybkiej jazdy, abyś mógł doświadczyć, jakie są jego odczucia i jak reaguje.

Marki rowerów szosowych, którym możesz zaufać

  • Cannondale: Od wielu lat produkują wysokiej jakości rowery i są bardzo renomowaną firmą. Rowery Cannondale są nieco droższe od innych marek, ale są tego warte, biorąc pod uwagę wysoką jakość ich rowerów.
  • Giant : Giant to kolejna świetna marka, która produkuje wysokiej jakości rowery szosowe. Giant jest nieco tańszy niż Cannondale, ale ich rowery są równie dobre.
  • Rowery Trek: Trek to bardzo wysokiej jakości marka, która tworzy doskonałe rowery szosowe. Trek produkuje rowery od dłuższego czasu i są one bardzo renomowane.
  • Rowery Specialized: Specialized to kolejna świetna marka, która produkuje doskonałe rowery szosowe. Specialized jest nieco droższy niż Trek i Cannondale, ale nadal są to rowery bardzo wysokiej jakości.