Jak wybrać najlepszy dla siebie rower MTBKolarstwo górskie jest bardzo lubianym zajęciem dla wielu osób i nie trzeba być ekspertem, aby cieszyć się nim. Może to być sport wymagający, ale nie oznacza to, że musisz wydawać dużo pieniędzy na specjalistyczny sprzęt, taki jak kaski, ochraniacze i kurtki. Jeśli masz dostęp do leśnych ścieżek, terenów zalesionych lub nawet lokalnego parku, istnieją tanie sposoby na rozpoczęcie jazdy na rowerze górskim. Być może na pierwszy rzut oka tego nie wiesz, ale w rzeczywistości istnieją pewne subtelne różnice między typowymi rowerami szosowymi a rowerami MTB. W zależności od tego, jakiego rodzaju terenu oczekujesz od swojego roweru, rower MTB będzie bardziej odpowiedni niż ten drugi. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze i użytkowaniu roweru MTB jako części

Podstawy dla początkujących rowerzystów górskich

Zanim zagłębisz się w szczegóły dotyczące tego, jaki rower górski jest dobry, ważne jest, abyś poznał podstawy. Na początek musisz upewnić się, że masz na sobie odpowiedni sprzęt do jazdy na rowerze górskim, w tym kask, nakolanniki i rękawiczki. Uchwyt na butelkę z wodą jest również bardzo zalecany, aby pozostać nawodnionym podczas dłuższych przejażdżek. Przy wyborze roweru górskiego należy również wziąć pod uwagę swój poziom umiejętności.

Osoby początkujące powinny wybrać rower mtb o spokojniejszej geometrii, zaprojektowany z myślą o stabilności. Stromy teren i śliskie powierzchnie to nie powód do radości, gdy dopiero zaczynasz. Na szczęście istnieje wiele wspaniałych opcji rowerów górskich dla początkujących, które zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i ochronie ich miłośników.

Różne rodzaje terenu dla kolarstwa górskiego

Podczas gdy większość ludzi myśli o kolarstwie górskim jako o aktywności, która odbywa się przede wszystkim na szlakach, istnieje również wiele obszarów terenowych, na których rowerzyści górscy mogą swobodnie jeździć. Oto kilka najczęstszych typów terenu spotykanych w kolarstwie górskim:

 • Single track: Ten typ szlaku znajduje się zazwyczaj w obszarach o gęstych lasach, gdzie kolarze mogą cieszyć się dreszczykiem emocji związanym z tym, że szlak jedzie bardzo blisko nich, gdy manewrują przez zakręty i lekkie nachylenia.
 • Szlaki pustynne: Są one zazwyczaj spotykane w obszarach o niskich opadach i szerokich przestrzeniach, co pozwala jeźdźcom na odkrywanie wymagających tras w suchym klimacie.
 • Trasy Enduro: Te trasy znajdują się na wszystkich wysokościach, gdzie jeźdźcy mogą sprawdzić swoją szybkość i wytrzymałość na długich i wymagających trasach.
 • Trasy alpejskie: Znajdują się one głównie w pasmach górskich i na dużych wysokościach, gdzie klimat może być ekstremalny z niskimi temperaturami i dużą wilgotnością.

Jak wybrać rower górski

Jeśli kolarstwo górskie jest Twoim nowym hobby, być może zastanawiasz się, jak wybrać dobry rower górski. Po pierwsze i najważniejsze, będziesz chciał pomyśleć o swoich potrzebach jako rowerzysta. Czy masz dzieci i chcesz mieć możliwość zabrania ich ze sobą na wycieczkę? Czy masz ograniczony budżet? Czy masz na myśli określony rodzaj terenu, który chciałbyś zbadać? To wszystko są pytania, które należy rozważyć podczas poszukiwania idealnego roweru górskiego. Jeśli chodzi o to, czego szukać w rowerze górskim, należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach:

 • Materiał ramy: Będzie to główna struktura roweru, w której będziesz chciał czegoś lekkiego, co wytrzyma trudny teren. Włókno węglowe jest świetną opcją dla tego.
 • Rozmiar kół: Odnosi się to do średnicy kół, gdzie 27 cali jest zwykle standardem.
 • Materiał koła: Przy wyborze materiału koła będziesz chciał wziąć pod uwagę rodzaj terenu, po którym będziesz jeździł i częstotliwość swoich przejażdżek.
 • Bieżnik opony: Będziesz chciał mieć oponę, która poradzi sobie z każdym rodzajem terenu, a jednocześnie ochroni Cię przed przebiciem.
 • Siodełko: To tutaj będziesz spędzać dużo czasu podczas jazdy, więc ważne jest, aby znaleźć wygodne siodełko, aby uniknąć niepotrzebnego bólu i dyskomfortu.

Gdzie znaleźć najlepsze trasy dla początkujących

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz mieć wiele opcji na doskonałe szlaki dla początkujących kolarzy górskich. Niektóre wspólne miejsca, aby znaleźć wspaniałe szlaki kolarstwa górskiego obejmują:

 • Lasy narodowe: Są one świetne dla początkujących, ponieważ zwykle zawierają szerokie szlaki, które są idealne do jazdy z grupą przyjaciół.
 • Parki państwowe: Są to kolejne świetne opcje dla tych, którzy szukają bardziej zrelaksowanej jazdy w szeroko otwartym terenie.
 • Państwowe obszary naturalne: Są one idealne dla tych, którzy chcą cieszyć się spokojniejszą jazdą w mniej zatłoczonym obszarze.
 • Parki miejskie: Jeśli nie jesteś zainteresowany podróżowaniem daleko od domu, parki miejskie są świetnymi miejscami do uprawiania tego sportu.

Kolarstwo górskie to zabawna i wymagająca aktywność, która sprawi, że poczujesz się oszołomiony i odświeżony. Jeśli dopiero zaczynasz, ważne jest, by wybrać rower odpowiedni dla Twojego poziomu umiejętności, a także rodzaju jazdy, którą chcesz uprawiać. Wiedząc, czego szukać w rowerze górskim, będziesz na dobrej drodze do czerpania radości z nowego, ekscytującego hobby.