Twoja wiedza o kolarstwie: Czego prawdopodobnie nie wiedziałeśOd czasu wynalezienia pierwszego roweru około 1800 roku, rozwinął się on w wiele różnych typów i podtypów. Od penny farthing do roweru szosowego, istnieje obecnie więcej sposobów na jazdę na rowerze niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu z nas dorastało, oglądając bohaterów kolarstwa, takich jak Miguel Indurain i Tony Hadfield, którzy przemierzali polne ścieżki i brukowane ulice podczas Tour de France, nic więc dziwnego, że tak wiele osób uwielbia jeździć na rowerze od czasu do czasu. Oczywiście, jeśli zamierzasz wskoczyć na rower w celach rekreacyjnych, a nie tylko jako hobby, musisz upewnić się, że wiesz wszystko o tym wspaniałym sporcie. Więc czytaj dalej, aby uzyskać kilka informacji na temat wszystkich rzeczy związanych z kolarstwem...

Rower to wspaniała forma ćwiczeń

W zależności od tego, jakiego typu roweru używasz i jaki jest poziom intensywności, jazda na rowerze może być również świetnym sposobem na utratę wagi lub zbudowanie mięśni. Rowerzyści mogą wybierać spośród wielu różnych typów rowerów, w tym rowerów górskich i szosowych, aby dopasować je do swoich celów fitness. Jeśli chcesz schudnąć, dąż do 35 do 45 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności przez większość dni w tygodniu. Jeśli chcesz zbudować mięśnie, dąż do 30 minut energicznych ćwiczeń przez większość dni w tygodniu.

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć lub nie ćwiczyłeś regularnie od wielu lat, zacznij powoli i z mniejszą intensywnością, aż wejdziesz w rutynę. Lekarz może pomóc Ci zdecydować, jakie rodzaje ćwiczeń są dla Ciebie najlepsze i kiedy powinieneś zacząć je wykonywać.

Będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu

Nawet jeśli jazda na rowerze jest sportem o niskim stopniu oddziaływania, nadal może być niebezpieczna. Będziesz chciał się upewnić, że masz odpowiedni sprzęt na sobie przez cały czas, a także kask, jeśli zamierzasz jeździć na rowerze szosowym. Na przykład, powinieneś mieć na sobie długie spodnie, koszulę z długim rękawem i solidne buty z zamkniętymi palcami. Nie chcesz bowiem, aby podczas jazdy na rowerze zaplątały się w koło roweru lub utknęły w Twojej nodze odłamki. Powinieneś również nosić kask.

Dodatkowo możesz rozważyć zainwestowanie w rękawiczki kolarskie. Rękawiczki kolarskie chronią dłonie przed pęcherzami i modzelami, pomagają utrzymać ciepło i często zwiększają przyczepność kierownicy. Jeśli chcesz chronić swoje oczy, warto założyć okulary przeciwsłoneczne. Możesz również chronić swoją twarz i głowę za pomocą kasku.

Rower szosowy jest najbardziej rozpowszechnionym typem roweru

Rowery szosowe, takie jak ten na zdjęciu powyżej, to najbardziej powszechny typ roweru. Są one przeznaczone do jazdy po drogach, a nawet ścieżkach i często ścigają się podczas takich wydarzeń jak Tour de France. Rowerzyści zazwyczaj jeżdżą na rowerze szosowym podczas imprez, na siłowni i jako środek transportu. Rowery szosowe mają wiele różnych typów biegów, cienkie opony i kierownicę zaprojektowaną do bardziej wyprostowanej pozycji siedzącej. Często są wyposażone w uchwyt na butelkę z wodą i inne elementy do przechowywania. Rowerzyści mogą jeździć na rowerach szosowych po różnych terenach, ale możesz rozważyć inny rower, jeśli planujesz jeździć po nieutwardzonych ścieżkach i szlakach. Rowery szosowe są dobre dla początkujących, ponieważ są lekkie i wytrzymałe. Rowery szosowe kosztują zazwyczaj od 500 do 3000 dolarów.

Czego szukać w rowerze szosowym

  • Materiał ramy - Materiał ramy może mieć duży wpływ na wagę, trwałość i cenę roweru. Ramy są zazwyczaj wykonane ze stali, aluminium, tytanu lub włókna węglowego. Stal jest najcięższym i najtańszym materiałem; włókno węglowe to najlżejsza i najdroższa opcja.
  • Rozmiar koła - Rozmiar koła to średnica koła i jest mierzony w calach. Im mniejszy rozmiar koła, tym łatwiej jest jeździć na rowerze. Większość rowerów szosowych ma koła o średnicy od 26 do 29 cali.
  • Kierownica - Kierownice są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego należy wybrać styl, który najlepiej pasuje do potrzeb użytkownika. Kierownica może być prosta, zakrzywiona lub może mieć nawet pełny spadek w kierunku końców.
  • Siodełko - siodełko to miejsce, na którym siedzisz podczas jazdy na rowerze. Należy wypróbować różne siodełka, aby znaleźć to, które jest dla Ciebie wygodne.

Kolarstwo górskie jest również bardzo popularne

Podobnie jak rower szosowy, rower górski jest przeznaczony do jazdy w terenie. Zazwyczaj mają grube, garbate opony, które pozwalają rowerzyście przemierzać wiele różnych rodzajów terenu. Ponieważ rowery górskie często mają opony zaprojektowane do jazdy w terenie, mają one znacznie niższe ciśnienie niż rowery szosowe. Dzięki temu mogą jeździć po żwirze, piasku, a nawet błocie. Rowery górskie są cięższe niż szosowe i mają szerszą kierownicę. Dzięki temu rowerzysta może siedzieć w bardziej wyprostowanej pozycji, co ułatwia zachowanie równowagi podczas jazdy po nierównym terenie.

BMX i freestyle są również zabawne do oglądania i robienia.

BMX (bike motocross) to jeden z najpopularniejszych rodzajów kolarstwa freestyle. W tym sporcie zawodnicy używają ramp i innych przeszkód, aby wykonywać triki i salta w powietrzu. Aby to zrobić, rowery BMX są bardzo różne od standardowych rowerów, na których jeździ większość ludzi. Rowery BMX są zazwyczaj lekkie i wykonane z włókna węglowego, aluminium lub stali. Mają mniejsze koła, około 20 cali średnicy, aby umożliwić większe skoki i sztuczki. Rowery BMX mają również niższą kierownicę i bardzo niskie siedzenia, które pozwalają jeźdźcowi siedzieć w bardzo aerodynamicznej pozycji. Rowery BMX są przeznaczone do trików, akrobacji i wyścigów. Można na nich jeździć po ulicy, ale nie są przeznaczone do dalekich podróży.