Najlepsze miejsca na świecie do uprawiania kolarstwa górskiegoNie musisz być miłośnikiem adrenaliny, aby cieszyć się kolarstwem górskim. W rzeczywistości jest to jedna z najbardziej dostępnych i towarzyskich form wysokooktanowej aktywności na świeżym powietrzu. Pomaga to, jeśli mieszkasz w górach, gdzie szlaki są na wyciągnięcie ręki, ale nawet mieszkańcy miast mogą znaleźć odpowiedni teren przy odrobinie badań i znajomości lokalnych warunków. Kolarstwo górskie zyskuje na popularności na całym świecie, więc regularnie pojawiają się nowe miejsca do jazdy. Poniżej przedstawiamy kilka z naszych ulubionych miejsc do uprawiania kolarstwa górskiego...

Andaluzja, Hiszpania

Ze swoją łagodną pogodą, rozległą siecią szlaków i wspaniałymi krajobrazami, Hiszpania jest rajem dla rowerzystów górskich. Wiele obszarów posiada liczne trasy zjazdowe, a także łagodny teren dla początkujących. Andaluzja jest domem dla wielu z najlepszych miejsc do uprawiania kolarstwa górskiego w Hiszpanii, w tym Sierra de Cazorla, która posiada rosnącą sieć szlaków. Jest też Sierra de las Nieves, która znajduje się w górach Cordoba i ma sieć szlaków. Pobliski las Jandulillo posiada sieć szlaków przeznaczonych dla wszystkich poziomów umiejętności. Okolice Rondy to także marzenie rowerzystów górskich, ze szlakami, które wiją się przez lasy sosnowe i wzdłuż grzbietów, oferując zapierające dech w piersiach widoki.

Alpy i Pireneje, Francja

Południowa część słynnego hiszpańskiego "trójkąta sherry" winnic, Andaluzja jest oazą kultury śródziemnomorskiej. Dodaj jej piękny, pofałdowany teren i błękitne niebo, a łatwo zrozumieć, dlaczego Andaluzja jest najlepszym miejscem do uprawiania kolarstwa górskiego. Góry Sierra de Grazalema są idealne na wielodniowe wycieczki rowerowe, ale jest też wiele jednodniowych wycieczek z miast takich jak Ronda i Zahara de las Torres. Po drodze będziesz mijał urocze wioski, gaje oliwne i winnice sherry. Możesz również spróbować kolarstwa górskiego w południowym mieście Sewilli. Obszar wokół Rio Guadalquivir jest dziki i odległy, ale są też szlaki w pobliżu miasta, gdzie można poznać jego kulturę i jedzenie.

Colorado, USA

Jeśli chcesz doświadczyć trochę wszystkiego, Alpy i francuskie Pireneje są trudne do pokonania. Jest to jeden z najpopularniejszych obszarów w Europie do uprawiania kolarstwa górskiego i istnieją setki szlaków o różnych poziomach trudności. Alpy są domem dla niektórych z najbardziej znanych szlaków na świecie, w tym Tour de France, a Pireneje nie są daleko w tyle, z trasami prowadzącymi do granicy Andory. W pobliżu szlaków jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać i zjeść, a miasta są pełne kawiarni i sklepów nastawionych na outdoor. Można również zaplanować wielodniową wycieczkę rowerową z jednej strony obszaru do drugiej, przez jedne z najbardziej dramatycznych krajobrazów w Europie.

Dolomity, Włochy

Maroon Bells-Aspen-Snowmass Backcountry może pochwalić się jednymi z najlepszych tras do kolarstwa górskiego backcountry na świecie. Jest to jeden z najbardziej dostępnych obszarów backcountry w Kolorado, ale uwaga: Może być bardzo zatłoczony w szczytowych miesiącach letnich. Jazda odbywa się głównie na otwartym, pofałdowanym terenie z kilkoma technicznymi sekcjami wrzuconymi na dobrą sprawę. Ale sceneria jest spektakularna, a ty możesz wędrować do dolnej części Maroon Bells i jeździć z powrotem. Obszar ten jest domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi i lwów górskich. Zachowaj ostrożność i podejmij wszelkie niezbędne środki ostrożności, jeśli planujesz spędzić kilka dni w terenie.

Shigakuru Trail, Japonia

Aby przeżyć kulturalną przygodę na rowerze górskim, spróbuj Dolomitów w północno-wschodnich Włoszech. Obszar ten słynie z wapiennych formacji skalnych, a dostęp do spektakularnych tras zjazdowych można uzyskać z wielu kolejek linowych, które przecinają krajobraz. Istnieje wiele jednodniowych przejażdżek, które pokażą Ci co najlepszego ma do zaoferowania ten obszar. Możesz również zaplanować wielodniową wycieczkę rowerową, a nawet kilkudniową wędrówkę po pobliskich Alpach. Możesz spodziewać się tłumów w szczycie sezonu (lipiec i sierpień), ale Dolomity są warte odwiedzenia przez cały rok. Znajdziesz tu wiele dobrych miejsc na nocleg i jedzenie, a także wiele sklepów outdoorowych, w których możesz zaopatrzyć się w najnowszy sprzęt do kolarstwa górskiego.

Cape Town Południowa Afryka

Jeśli jeden szlak jest wystarczający dla celu kolarstwa górskiego, to jest to właśnie to. Two Oceans Trail to 100-milowa trasa łącząca wybrzeże Atlantyku i Oceanu Indyjskiego w Kapsztadzie. Szlak jest otwarty dla rowerzystów górskich od grudnia do marca i jest wyjątkowo zróżnicowany, od bujnych szlaków lasów deszczowych do jałowych gór i plaż oceanu Indyjskiego i Atlantyckiego. W internecie dostępne są szczegółowe mapy szlaku, które pomogą Ci zaplanować jazdę, a w Kapsztadzie możesz wypożyczyć rowery.