Najlepsze rowery szosowe dla kobiet: Najlepszy wybór dla Twoich potrzebKupując jakikolwiek rower, nie tylko szosowy, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Dobre dopasowanie, rozmiar ramy, przełożenia i hamulce odgrywają rolę w znalezieniu odpowiedniego roweru dla Ciebie. Jednak w przypadku rowerów szosowych należy również wziąć pod uwagę wagę, elastyczność i wytrzymałość, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Ten artykuł ma na celu udzielenie wskazówek, jaki rodzaj roweru szosowego jest najlepszy dla Twoich potrzeb - niezależnie od tego, czy chodzi o typ ciała, poziom sprawności fizycznej czy teren, po którym zamierzasz jeździć. Różne rodzaje dostępnych rowerów szosowych sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który z nich najbardziej Ci odpowiada...

Co to jest rower szosowy?

Najpopularniejszy typ roweru dla osób uprawiających fitness i zawodników, rowery szosowe są stworzone do osiągania prędkości. Dzięki chudym oponom i lekkiej ramie, rowery szosowe najlepiej sprawdzają się na gładkich, płaskich powierzchniach. Na rowerze szosowym można spodziewać się prędkości 25 mph lub więcej, podczas gdy rower hybrydowy lub górski osiągnie prędkość 14 mph. Jedyną różnicą pomiędzy tradycyjnymi rowerami szosowymi a tymi, które można zobaczyć w profesjonalnych wyścigach, są przełożenia. Jak wszystkie rowery, rowery szosowe mają dwa koła i są napędzane przez kolarza naciskającego na pedały, siedzącego na siodełku. Istnieje wiele różnych stylów rowerów szosowych o różnych cechach, ale wszystkie mają te same podstawowe komponenty.

Rodzaje rowerów szosowych

Rowery szosowe można podzielić na dwie główne kategorie: rowery wyścigowe i wytrzymałościowe. Obie charakteryzują się lekką ramą, cienkimi oponami i opuszczaną kierownicą. Rowery szosowe różnią się także wielkością ramy - od miniaturowych rozmiarów dla dzieci po bardzo duże rozmiary dla bardzo wysokich zawodników. Rowery wyścigowe: Rowery wyścigowe są zbudowane z myślą o prędkości i długich dystansach. Rowery te są lżejsze, mają niższe przełożenia i są przeznaczone do jazdy po torze wyścigowym.

  • Rowery wytrzymałościowe: Rowery Endurance są zbudowane z myślą o dystansie i komforcie. Są cięższe, mają wyższe przełożenia i są przeznaczone do długich przejażdżek, takich jak stulecia lub wielodniowe wycieczki. Rowery triathlonowe: Rowery triathlonowe są zbudowane z myślą o dłuższych dystansach i ściganiu się w środowisku bez zanurzenia. Są cięższe, mają wyższe przełożenia i są przeznaczone do długich dystansów, takich jak triatlony.
  • Rowery TT: Rowery TT są zbudowane bez hamulców i z niskimi przełożeniami, aby zmaksymalizować prędkość i zminimalizować dystans w wyścigach na czas.
  • Rowery Cyclo-cross: Rowery Cyclo-cross są zbudowane do środowisk terenowych o zróżnicowanym terenie, błocie i przeszkodach. Są cięższe, mają wyższe przełożenia i są przeznaczone do jazdy w każdych warunkach.

Marki rowerów szosowych

Istnieje wiele różnych marek rowerów szosowych, z których każda ma swoje indywidualne zalety. Niektóre są bardziej odpowiednie dla początkujących, podczas gdy inne są bardziej wyspecjalizowane i kosztują więcej. Kolarstwo to sport, w którym panuje duża lojalność wobec marki. Wielu kolarzy ma swoją ulubioną markę i kupuje tylko rowery tej marki. Jest to świetny sposób, aby zapewnić sobie najlepszy możliwy produkt, ale może również utrudnić znalezienie najlepszej opcji dla Ciebie. Kolarstwo to także sport, który stale się rozwija. Podczas gdy niektóre marki pozostaną niezmienne przez długi czas, inne będą ulepszać swoje produkty, czyniąc je lepszymi i bardziej wydajnymi.

Rower szosowy dla kobiet

Jeśli kupujesz swój pierwszy rower szosowy, może Cię kusić pomysł zakupu roweru specyficznego dla kobiet. Chociaż rowery te mają pewne oczywiste różnice, nie są lepsze dla wszystkich i powinieneś najpierw rozważyć rodzaj jazdy, którą planujesz wykonywać. Rowery przeznaczone dla kobiet będą miały mniejsze rozmiary ramy (ewentualnie do rozmiarów juniorskich), węższe kierownice, niższe siodełka i inną geometrię, co oznacza, że rama została zbudowana dla mniejszej osoby. Choć może to być korzystne dla niektórych rowerzystów, należy wziąć pod uwagę, że rowery przeznaczone dla kobiet są często droższe niż rowery unisex i mogą nie odpowiadać Twoim potrzebom.

Rower szosowy klasy Pro

Rowery szosowe klasy Pro są przeznaczone dla poważnych rowerzystów, którzy planują dużo jeździć w każdych warunkach. Rowery te często posiadają ramy z włókna węglowego i hamulce tarczowe. Rowery te są również przeznaczone dla kolarzy o węższej budowie ciała, więc jeśli jesteś szerszy, może się okazać, że te rowery nie są najlepszym rozwiązaniem. Rowery klasy Pro są lżejsze niż rowery klasy podstawowej i mają ulepszony system zmiany biegów oraz inne cechy zaprojektowane w celu poprawy wydajności i trwałości. Możesz oczekiwać, że wydasz od 2 000 do 10 000 dolarów na rower szosowy klasy pro. Rowery klasy pro są często przeznaczone dla krótszych rowerzystów, więc jeśli jesteś wysoki, mogą nie być najlepszym wyborem. Są one również wyposażone w kierownicę typu drop bar, która dla niektórych rowerzystów jest łatwiejsza do uchwycenia, ale dla innych jest niewygodna.

Gotowy do podjęcia wyboru?

Rowery szosowe są odpowiednie dla wszystkich typów rowerzystów, od zapalonych miłośników fitnessu po hardcorowych kolarzy. Jeśli chcesz mieć rower do jazdy w weekendy, dojeżdżać do pracy lub brać udział w rajdach charytatywnych, rower szosowy jest świetną opcją. Rowery szosowe są również dobrym rozwiązaniem do jazdy w miejscach o słabej nawierzchni lub jej braku, takich jak szlaki lub tereny górskie. Rowery hybrydowe są dobrą alternatywą dla tego typu jazdy. Jeśli chcesz trenować do wyścigu szosowego lub chcesz jeździć z klubem kolarskim, rower szosowy jest doskonałym rozwiązaniem. Ważne jest, aby znaleźć rower, który jest wygodny i pasuje do Twojego kształtu ciała. Każdy rower będzie miał inne odczucia, dlatego warto upewnić się, że znajdziesz odpowiedni dla siebie.