Przygotowania na rajd rowerowy: Odzież i akcesoriaPlanujesz wziąć udział w rajdzie rowerowym w swoim mieście i nie masz pojęcia, w co się ubrać. To nie tak, że istnieją ścisłe zasady dotyczące tego, co należy nosić na takich imprezach, ale istnieje coś, co nazywa się "etykietą". Oto więc kilka wskazówek, w co się ubrać na rajd rowerowy. Jeśli bierzesz udział w rajdzie jako widz, to swobodny lub codzienny ubiór jest jak najbardziej do przyjęcia. Jeśli bierzesz udział w rajdzie jako uczestnik, zaleca się noszenie odzieży sportowej. Większość rajdów będzie zawierała szereg wymagających tras dla uczestników, więc pomyśl o tym wybierając, w co się ubrać na rajd. Oto co powinieneś wiedzieć...

Co założyć na rajd rowerowy

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać ubierając się na rajd rowerowy jest wygoda. Będziesz pedałować przez wiele godzin, a nie jechać w samochodzie czy autobusie. Będziesz na rowerze, poruszając się z prądem tłumu, a nie siedząc w fotelu. Musisz być w stanie poruszać się, zginać i rozciągać na rowerze. Będziesz nosił sportową odzież i buty, które zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić Ci to właśnie. Jeśli bierzesz udział w rajdzie jako widz, swobodny lub codzienny ubiór jest całkowicie akceptowalny. Jeśli bierzesz udział w rajdzie jako uczestnik, zaleca się noszenie odzieży sportowej. Większość rajdów będzie zawierała kilka wymagających tras dla uczestników, więc pomyśl o tym wybierając, w co się ubrać na rajd. Oto co powinieneś wiedzieć…

Buty kolarskie

Buty kolarskie są zaprojektowane ze sztywną podeszwą, która ma klips przymocowany z tyłu. Podeszwa jest wystarczająco sztywna i wytrzymała, aby utrzymać cały ciężar ciała podczas pedałowania. Buty kolarskie mają również "toebox", który jest wystarczająco szeroki, aby pozwolić palcom na rozpostarcie się. Kombinacja sztywnej podeszwy i możliwości rozłożenia palców pomoże Ci wywrzeć odpowiedni nacisk na pedały. Buty kolarskie są przeznaczone do używania z pedałami zatrzaskowymi. Jeśli masz zwykłe trampki, mogą one nie zapewnić wystarczającego wsparcia podczas pedałowania.

Jeśli nie masz butów kolarskich, wybierz trampki, które są lekkie, oddychające i mają elastyczną podeszwę.

Spodenki rowerowe

Te spodenki są specjalnie zaprojektowane do jazdy na rowerze. Są mocno dopasowane i mogą mieć nawet wbudowaną irchę (syntetyczny kawałek materiału, który umieszcza się między nogami, aby zmniejszyć tarcie). Jeśli nie masz spodenek rowerowych, wybierz spodenki sportowe, które są ściśle dopasowane i oddychające. Nie zakładaj luźnych spodenek. Będą się one wplątywać w łańcuch i mogą spowodować poważne obrażenia. Wybierając spodenki, upewnij się, że są one odpowiednio dopasowane. Workowate spodenki mogą łatwo zaczepić się o łańcuch i spowodować obrażenia.

Koszulka kolarska

Te koszulki są zaprojektowane tak, aby były ściśle dopasowane i nie powiewały na wietrze. Są wykonane z materiałów, które odprowadzają pot i zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Niektóre koszulki mają nawet kieszenie, w których możesz przechowywać swoje odżywki. Wybór koszulki zależy od warunków pogodowych. Jeśli jest ciepło, wybierz lekką i luźną koszulkę. Jeśli pogoda jest chłodna lub bierzesz udział w rajdzie, gdy jest ciemno, wybierz ciężką i ciepłą koszulkę.

Rękawiczki kolarskie

Są one zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort i ochronę dla Twoich dłoni. Rękawiczki kolarskie są wykonane z oddychających i wodoodpornych materiałów. Posiadają również żelową wyściółkę na dłoniach, aby zmniejszyć tarcie i wibracje od kierownicy. Jeśli nie masz jeszcze rękawiczek kolarskich, wybierz takie, które są oddychające, lekkie i wygodnie dopasowane.

Kask

Jest to typ kasku zaprojektowany specjalnie do jazdy na rowerze. W przeciwieństwie do zwykłych kasków, które są przeznaczone do jazdy na motocyklu lub deskorolce, kask kolarski jest lekki, zapewnia dobrą wentylację i jest wygodnie dopasowany. Posiadają również wbudowaną osłonę wizjera, która chroni oczy przed słońcem i wiatrem. Jeśli nie masz kasku kolarskiego, wybierz kask przeznaczony do jazdy na rowerze. Unikaj kasków przeznaczonych do jazdy na motocyklu lub deskorolce. Są one zbyt nieporęczne, ciężkie i nie zapewniają wystarczającej wentylacji podczas jazdy na rowerze.

Gogle lub okulary kolarskie

Jeśli zamierzasz jeździć w ciągu dnia, okulary przeciwsłoneczne nie wystarczą do ochrony Twoich oczu. Gogle lub okulary kolarskie mają ciemną soczewkę, która osłania oczy przed słońcem i wiatrem. Są one również wyposażone w pasek, który utrzymuje okulary na miejscu.Jeśli nie masz okularów kolarskich, wybierz parę okularów przeciwsłonecznych i parę zwykłych okularów. Same okulary przeciwsłoneczne nie zapewnią wystarczającej ochrony dla Twoich oczu.

Pamiętaj, że to, w co się ubierzesz na rajd rowerowy nie jest tak ważne, jak to, jak się tam zachowasz. Stosuj się do zasad ruchu drogowego i przestrzegaj właściwej etykiety, gdy tam jesteś. To w znacznym stopniu przyczyni się do tego, że impreza będzie przyjemnym doświadczeniem dla wszystkich.