Moje Pierwsze Rowery Mtb: Przewodnik dla początkujących po kolarstwieMTB lub kolarstwo górskie to rodzaj kolarstwa, które odbywa się na nierównym terenie. To nie jest coś, co można zrobić na drodze lub w parku. Z tego powodu wiele osób nigdy nie próbowało tego, mimo że uwielbiają jeździć na rowerach. Wspaniałą rzeczą w MTB jest to, że nie jest to tylko dla profesjonalistów i adrenaliny junkies, ale raczej coś, co każdy, kto posiada rower może spróbować. Oczywiście, jak każda inna działalność, kolarstwo górskie przychodzi z własnym unikalnym zestawem wyzwań. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed wyruszeniem na pierwszą przejażdżkę MTB, w tym rodzaj terenu, po którym będziesz jeździć i rodzaje tras, które będziesz odkrywać. Dlatego w tym artykule poznamy kilka najlepszych rowerów Mtb dla początkujących i pomożemy Ci zdecydować, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni!

Co to jest MTB?

Termin MTB może odnosić się do kilku różnych rzeczy. Po pierwsze, jest to skrót od mountain biking. Rowery górskie to rodzaj rowerów przeznaczonych do jazdy w terenie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kolarstwo górskie odbywa się na polnej ścieżce, a nie tylko na drodze. Ze względu na nierówny teren, rowery są zaprojektowane ze specyficznymi cechami i komponentami, które znacznie ułatwiają ten proces. Ten typ roweru jest również znany jako rower hybrydowy, który jest krzyżówką roweru szosowego i górskiego. Oznacza to, że posiada on kilka cech roweru szosowego, takich jak kierownica, oraz kilka elementów roweru górskiego, takich jak miękkie opony.

Rodzaje rowerów Mtb

Jak widzieliśmy powyżej, rowery górskie są ogólnie określane jako rowery hybrydowe, które łączą najlepsze elementy zarówno roweru szosowego, jak i górskiego. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego typu roweru górskiego, istnieje kilka elementów, które będziesz chciał rozważyć, w tym pożądany teren i poziom trudności. Oto najczęściej spotykane typy rowerów górskich i ich przeznaczenie:

 • Rowery biegowe - Rowery biegowe są przeznaczone do jazdy na długich dystansach. Oznacza to, że będziesz jeździć po szlakach, które są gładkie i w większości płaskie. Ten typ roweru jest najlepszy dla osób, które lubią jeździć na odległość, ale nie chcą jeździć na wysokim poziomie intensywności.
 • Rowery All-Mountain - Rowery All-mountain są przeznaczone do szerokiego zakresu zastosowań, w tym do jazdy przełajowej. Są zbudowane z wytrzymałej ramy i komponentów, aby wytrzymać trudniejsze trasy.
 • Rowery trailowe - Rowery trailowe to najbardziej rozpowszechnione typy rowerów górskich. Są przeznaczone do jazdy po szerokim zakresie szlaków, w tym gładkich, skalistych i kamienistych. - Rowery freeride - Rowery freeride są używane głównie przez zawodników zjazdowych. Ten typ roweru jest przeznaczony do ekstremalnych zjazdów i wyścigów.
 • Rowery zjazdowe - Rowery zjazdowe służą tylko do jednego - jak najszybszego zjazdu z bardzo stromego wzgórza lub zbocza. Chociaż są one zbudowane z myślą o prędkości, nie muszą być aż tak drogie.

Na zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy wyborze roweru górskiego jest decyzja, jaki rodzaj chcesz. Kiedy już to zrobisz, możesz zacząć przyglądać się konstrukcji i komponentom, z których składa się rower. Oto kilka najważniejszych cech, które należy rozważyć podczas zakupów roweru górskiego:

 • Rama - O ile można zmienić komponenty w rowerze, o tyle nie można zmienić ramy. Rama jest tym, co podtrzymuje cały rower i decyduje o jego ogólnej jakości.
 • Zawieszenie - Istnieją dwa rodzaje zawieszenia: Hydrauliczne i Mechaniczne. Zawieszenie hydrauliczne można znaleźć w droższych rowerach, ale zawieszenie mechaniczne nadal ma swoje zalety.
 • Koła - Rodzaj kół w Twoim rowerze górskim może mieć duże znaczenie. Większość kół jest wykonana ze stali, ale można również znaleźć aluminiowe.
 • Pedały - w rowerach górskich można znaleźć dwa rodzaje pedałów. Częściej spotykane są klipsy na palce, które montuje się z przodu pedałów.
 • Kierownica - Szerokość kierownicy to ważna cecha, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu roweru górskiego. Szersze kierownice są lepsze do zjazdów, ale mogą być nieco trudniejsze do wspinaczki.
 • Waga - Co to ma wspólnego z rowerem górskim? Waga roweru wpływa na ilość energii, jaką trzeba włożyć w każde uderzenie pedałów.

Marki, których należy unikać - Nie kupuj ich!

Ponieważ większość ludzi chce zacząć jeździć na rowerze górskim, stworzyliśmy listę najgorszych rowerów górskich. Te marki są znane z cięcia rogów, jeśli chodzi o jakość swoich produktów. Te marki są również znane z tego, że są zbyt drogie i ogólnie mają niską jakość.

 • Mongoose - Ta marka jest znana z problemów z ich rowerami górskimi, w tym z komponentów o niskiej jakości.
 • Huffy - Rowery Huffy są znane z niskiej jakości i zbyt wysokiej ceny.
 • Pacific - Pacific ma złą reputację i jest znany z problemów z jakością swoich produktów.
 • Murray - Ta marka znana jest z niskiej jakości produktów i braku trwałości.