Najlepsze wskazówki i technik kolarstwa górskiego dla początkujących‍Kolarstwo górskie to ekscytujący sport. Jest to również jeden, który może być dość przerażający dla początkujących, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do jazdy na rowerze szosowym lub innych mniej obciążających działań. Kolarstwo górskie odbywa się w wielu różnych miejscach, w tym w lasach i na wzgórzach, a także w bardziej zdradliwym terenie, takim jak skaliste ścieżki i strome zbocza. Oznacza to, że musisz mieć solidne zrozumienie wymaganych umiejętności, zanim wyruszysz na swoją pierwszą w życiu wyprawę na rowerze górskim. Jeśli myślisz o podjęciu kolarstwa górskiego jako hobby, czytaj dalej, aby uzyskać kilka przydatnych wskazówek i technik, które pomogą Ci zacząć. Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś swój pierwszy rower górski i chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie z niego korzystać, czy też próbowałeś już raz jeździć na nim lata temu i chcesz do niego wrócić, znajdziesz tu coś dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o tym ekscytującym sporcie.

Poznaj różne rodzaje kolarstwa górskiego

Przed nurkowaniem w nitty gritty kolarstwa górskiego, ważne jest, aby mieć zrozumienie różnych rodzajów kolarstwa, które napotkasz. Podczas gdy niektóre rodzaje kolarstwa mogą być dla Ciebie zupełnie nowe, inne będą podobne do kolarstwa szosowego, które możesz już znać.

 • XC - kolarstwo przełajowe to rodzaj kolarstwa górskiego, które odbywa się na szlakach nietechnicznych. Jest to zazwyczaj sport solowy, który odbywa się na naturalnym terenie, przy użyciu minimalnego sprzętu. Oznacza to, że będziesz potrzebować roweru górskiego z lekką ramą i kołami, a także butów, które są przeznaczone do jazdy w terenie.
 • Trail - Kolarstwo trailowe odbywa się w naturalnym, dziewiczym środowisku, gdzie można cieszyć się krajobrazem. Jest to zazwyczaj sport grupowy, często odbywający się na terenach leśnych. W porównaniu do kolarstwa przełajowego, kolarstwo trailowe odbywa się na terenie, który jest bardziej techniczny i wymagający niż szlaki nietechniczne. Ten rodzaj kolarstwa wymaga roweru górskiego o rozmiarze kół około 26 cali.
 • Downhill - Jak sama nazwa wskazuje, kolarstwo zjazdowe odbywa się na terenie, który jest nachylony w dół. Jest to sport indywidualny, który odbywa się na terenie, który jest zazwyczaj skalisty i stromy. W porównaniu do kolarstwa przełajowego, downhill odbywa się na terenie, który jest bardziej techniczny i wymagający, taki jak skaliste ścieżki i strome zbocza.
 • Freestyle - Freestyle kolarstwo górskie jest rodzajem kolarstwa, które obejmuje różne sztuczki i akrobacje. Ten rodzaj kolarstwa górskiego nie jest odpowiedni dla początkujących, ponieważ wymaga silnych umiejętności obsługi roweru.
 • BMX - BMX oznacza motocross rowerowy i jest rodzajem kolarstwa górskiego, które jest bardziej skupione na sztuczkach i akrobacjach. Ten rodzaj kolarstwa jest bardziej ekstremalny niż inne rodzaje kolarstwa górskiego.

Zachowanie bezpieczeństwa na rowerze górskim

Nie trzeba mówić, że kolarstwo górskie jest niebezpiecznym sportem i że zawsze powinieneś być świadomy tego, jak pozostać bezpiecznym podczas jazdy na rowerze. Nie oznacza to jednak, że należy się bać wsiadania na rower lub że nie jest on dla nas odpowiedni. Oznacza to po prostu, że powinni Państwo być świadomi zagrożeń i sposobów ich unikania.

 • Podczas jazdy na rowerze należy zawsze nosić kask. Ważne jest, aby chronić głowę w razie upadku lub zderzenia z innym obiektem. Choć może się wydawać, że kask przeszkadza w jeździe, jest to bardzo małe poświęcenie w porównaniu z konsekwencjami urazu głowy.
 • Noś odzież ochronną. Ważne jest również noszenie odzieży ochronnej podczas jazdy na rowerze górskim, ponieważ może ona chronić Cię przed zadrapaniami i otarciami, a także zapewnia ochronę przed słońcem.
 • Bądź nawodniony. Jazda na rowerze może być dość spragnioną pracą, więc ważne jest, aby pozostać nawodnionym. Upewnij się, że masz ze sobą butelkę wody i rób regularne postoje, aby się nawodnić.
 • Znajdź szlak odpowiedni dla Twojego poziomu doświadczenia. Kiedy po raz pierwszy zaczynasz jeździć na rowerze górskim, ważne jest, aby znaleźć szlak, który jest odpowiedni dla Twojego poziomu doświadczenia. Pozwoli Ci to rozwijać się w komfortowym tempie, unikając trudniejszych tras, dopóki nie nabierzesz pewności siebie.
 • Zwróć uwagę na nawierzchnię szlaku. Powierzchnia szlaku może być ważnym czynnikiem w zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze górskim. Unikaj szlaków z luźnym żwirem, piaskiem lub kamieniami, ponieważ są one bardziej prawdopodobne, aby spowodować poślizgnięcie się i upadek.

Naucz się, jak prawidłowo hamować

Jedną z najważniejszych umiejętności do opanowania, jeśli chodzi o kolarstwo górskie, jest to, jak prawidłowo hamować. Prawidłowa technika jest ważna, aby uniknąć kraksy, która często może się zdarzyć z powodu nieużywania hamulców prawidłowo.

 • Upewnij się, że używasz odpowiednich hamulców dla swojego roweru. Większość rowerów górskich posiada hamulce tarczowe lub obręczowe. Hamulce tarczowe znajdują się zazwyczaj w droższych rowerach górskich i są umieszczone wewnątrz koła. Hamulce obręczowe znajdują się zazwyczaj w tańszych rowerach górskich i są umieszczone na zewnątrz koła. Zawsze należy sprawdzić hamulce w rowerze przed użyciem, aby upewnić się, że działają prawidłowo.
 • Skupiaj wzrok na szlaku przed sobą. Skupianie wzroku na szlaku przed sobą jest ważnym elementem prawidłowego hamowania, ponieważ pomoże Ci uniknąć przeszkód, które mogłyby spowodować wypadek.
 • Wciśnij hamulce tak mocno jak tylko możesz. Wciśnięcie hamulców tak mocno jak tylko możesz skutecznie spowolni Cię. Ważne jest, aby ścisnąć hamulce, gdy tylko poczujesz, że stają się zbyt ciepłe, ponieważ stają się one mniej skuteczne, gdy są zbyt gorące.
 • Używaj obu hamulców jednocześnie. Używanie obu hamulców w tym samym czasie jest ważne, ponieważ pozwala szybciej się zatrzymać. Ważne jest, aby nie polegać tylko na jednym hamulcu, ponieważ będzie on mniej skuteczny, jeśli będzie używany samodzielnie.

Postawa

Postawa i chwyt to dwie inne ważne części kolarstwa górskiego. Chociaż nie zawsze jest możliwe utrzymanie prawidłowej postawy podczas jazdy na rowerze, ważne jest, aby spróbować. To pomoże Ci uniknąć kontuzji, a także sprawi, że będziesz bardziej komfortowy podczas jazdy na rowerze.

 • Trzymaj plecy prosto. Ważne jest, aby utrzymywać plecy prosto podczas jazdy na rowerze górskim, ponieważ pomoże to zachować komfort i uniknąć bólu pleców.
 • Prawidłowo chwyć kierownicę. Aby zachować prawidłową postawę podczas jazdy na rowerze, należy prawidłowo trzymać kierownicę.
 • Zachowaj kontrolę nad rowerem. Utrzymanie kontroli nad rowerem pozwoli Ci uniknąć kraksy. Jest to ważne na bardziej technicznych trasach, gdzie prawdopodobieństwo wypadku jest większe.

Jaki typ przerzutki powinieneś kupić?

Przerzutka to mechanizm, który zmienia biegi w rowerze. Może być przydatna do przełączania biegów w zależności od wyzwania szlaku, na którym się znajdujesz. Kiedy jedziesz pod górę, możesz zmienić bieg z łatwego na trudniejszy. Może to pomóc w łatwiejszym i wydajniejszym pedałowaniu. Rower górski ma zazwyczaj dwa lub trzy pierścienie łańcucha. Jest to liczba trybów, które znajdują się na tylnym kole roweru. Liczba trybów na pierścieniach łańcucha różni się w zależności od typu roweru, który posiadasz i jego biegów. Jeśli zastanawiasz się, jaki typ przerzutki powinieneś kupić, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą. Dzięki temu możesz uniknąć niepotrzebnych zakupów i pomóc w zakupie odpowiedniego sprzętu.