Dlaczego powinieneś zacząć jeździć na rowerze szosowym‍Rowery szosowe mają opinię zbyt niewygodnych, zbyt restrykcyjnych i po prostu nie sprawiają przyjemności. I choć prawdą jest, że nie są one tak wygodne lub tak dostępne jak inne rodzaje rowerów, istnieje wiele dobrych powodów, aby spędzać czas na rowerze szosowym. Jeśli kiedykolwiek jeździłeś na rowerze szosowym i nie sprawiało Ci to szczególnej przyjemności, być może było to spowodowane tym, że jeździłeś na nim w niewłaściwy sposób, po niewłaściwym terenie lub z niewłaściwym nastawieniem. Jest wiele osób, które nie lubią rowerów szosowych, ponieważ po prostu nie znalazły jeszcze odpowiedniego dla siebie. Oto kilka powodów, dla których powinieneś zacząć jeździć na rowerze szosowym już teraz:

Rower szosowy jest bardziej wydajny niż inne rodzaje rowerów

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy rowerami szosowymi a innymi typami rowerów jest przełożenie. Rowery szosowe są zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej wydajne, więc mają bardzo niskie przełożenie. Oznacza to, że kiedy pedałujesz, często możesz jechać na niższych biegach, co daje Ci większą prędkość i moc. Zauważysz, że w wielu rowerach szosowych największa zębatka na tylnym kole jest mniejsza niż najmniejsza zębatka na tylnym kole roweru hybrydowego lub turystycznego. Oznacza to, że w rowerze szosowym można używać wyższego biegu niż w innych rowerach, co sprawia, że jazda jest płynniejsza, ale wymaga również włożenia większego wysiłku w pedały. Oznacza to, że podczas jazdy po płaskiej drodze na rowerze szosowym, możesz w ogóle nie musieć zmieniać biegów lub zmieniać je bardzo rzadko, ponieważ już jesteś na wysokim biegu. Aby przedstawić to w odpowiedniej perspektywie, w rowerze szosowym trzeba zmieniać biegi co 10 do 20 metrów, podczas gdy w rowerze hybrydowym co 2 do 3 kilometrów.

Możesz pojechać daleko i szybciej na rowerze szosowym

Kolejną istotną różnicą między rowerami szosowymi a innymi typami rowerów jest dystans, jaki możesz przejechać, zanim będziesz musiał zatrzymać się na odpoczynek. Rowery szosowe mają zamontowane siedzenie, które pozwala na dalszą jazdę bez narażania się na niewygodę. Rowery te mają również wąskie opony i lekkie koła, które zapewniają płynną jazdę bez odczuwania każdego wyboju na drodze. Dzięki temu świetnie nadają się do jazdy na długich dystansach lub do jazdy z dużą prędkością. Ponieważ jazda na rowerze szosowym jest bardziej płynna, łatwiej jest też pokonywać długie dystanse bez zmęczenia. Oznacza to, że możesz jechać dalej zanim będziesz musiał odpocząć, co czyni rowery szosowe doskonałymi do długich wycieczek. Być może zastanawiasz się, jak możesz pojechać jeszcze dalej na rowerze szosowym, skoro są one bardziej wydajne niż inne rowery. Odpowiedź leży w przełożeniu - jeśli masz wystarczająco niskie przełożenie, możesz jechać z dużą prędkością, zużywając przy tym niewielką ilość energii. Oznacza to, że możesz pojechać dalej bez wyczerpania.

Rowery szosowe mają inne wymagania niż inne typy rowerów

Jeśli kiedykolwiek jeździłeś na rowerze szosowym i nie sprawiało Ci to szczególnej przyjemności, mogło to być spowodowane tym, że jeździłeś na nim w niewłaściwy sposób, po niewłaściwym terenie lub z niewłaściwym nastawieniem. Istnieje wiele rodzajów rowerów szosowych, a każdy z nich jest przeznaczony do innego rodzaju terenu i kolarza. Oznacza to, że jeśli jeździsz na niewłaściwym typie roweru szosowego, prawdopodobnie uznasz go za niewygodny, trudny w prowadzeniu i po prostu nie sprawiający przyjemności. Jeśli chcesz jeździć na rowerze szosowym i czerpać z tego przyjemność, upewnij się, że wybrałeś taki, który jest przeznaczony do Twojego typu jazdy.

Kolarstwo szosowe jest dobre dla Twojego zdrowia

Kolejnym powodem, dla którego powinieneś zacząć jeździć na rowerze szosowym jest to, że ma on wiele korzyści dla zdrowia. Kiedy jeździsz na rowerze szosowym, pedałujesz, co może pomóc w poprawie układu sercowo-naczyniowego, serca i płuc. Jest to niezwykle korzystne dla Twojego zdrowia, ponieważ może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Na rowerze szosowym można również jeździć na dłuższych dystansach niż na innych typach rowerów, co może pomóc w zwiększeniu wytrzymałości i trwałości. Istnieje wiele innych korzyści zdrowotnych wynikających z jazdy na rowerze, w tym poprawa nastroju i zmniejszenie niepokoju. Jazda na rowerze może być przyjemnym zajęciem, które można wykonywać z przyjaciółmi lub samodzielnie, a także może pomóc w zmniejszeniu stresu i niepokoju, jeśli jest wykonywana regularnie.

Sprzęt i środowisko rowerów szosowych jest stale ulepszane

Wraz z upływem czasu i rosnącą popularnością rowerów szosowych, firmy je produkujące tworzą coraz lepszy sprzęt. Zauważysz, że nowoczesny rower szosowy znacznie różni się od rowerów szosowych z przeszłości. Materiały są lepsze, konstrukcja jest bardziej nowoczesna, a dzisiejsze rowery szosowe są lżejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oznacza to, że dzisiejszy rower szosowy jest znacznie bardziej komfortowy i dostępny niż rowery szosowe z przeszłości. Może się okazać, że dzisiejszy rower szosowy jest o wiele łatwiejszy w prowadzeniu niż rowery szosowe sprzed kilku lat.

Jeśli chcesz być lepszym rowerem górskim, powinieneś jeździć na rowerze szosowym

Jednym z najlepszych powodów, aby jeździć na rowerze szosowym jest to, że może on pomóc Ci stać się lepszym kolarzem górskim. Podczas gdy rowery turystyczne są świetne do jazdy po mieście, rowery hybrydowe są lepsze do długich wycieczek, a rowery górskie są lepsze do jazdy w terenie, rowery szosowe są świetne do wszystkich rodzajów jazdy. Ponieważ rower szosowy jest lekki, można go łatwo transportować, gdy chcesz jeździć po różnych terenach, co czyni go idealnym rowerem do posiadania w garażu. Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności na rowerze górskim, powinieneś spędzić trochę czasu jeżdżąc na rowerze szosowym. Rower szosowy może pomóc w doskonaleniu umiejętności, takich jak technika pedałowania, które można przenieść na rower górski.