Rajdy rowerowe MTB: Przewodnik dla początkujących jak się zaangażowaćMTB enduro, downhill, dirt jumping... Świat kolarstwa górskiego ma tak wiele różnych dyscyplin i technik, że może być nieco przytłaczający dla tych nowych w tym sporcie. Jaki jest więc najlepszy sposób na zaangażowanie się? Jeśli właśnie kupiłeś swój pierwszy rower górski lub chcesz zmienić swój wierny rower hybrydowy, zapisz się na jeden z wielu lokalnych rajdów rowerowych organizowanych przez kluby. Przy tak dużym zainteresowaniu kolarstwem szosowym w wyniku wydarzeń sportowych takich jak Tour De France i Olimpiada, media poświęcają mniej uwagi różnym rodzajom wyścigów i treningów na rowerach górskich. W ostatnich latach nastąpił jednak wzrost popularności, a w zorganizowanych wyścigach bierze udział więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej (a wiele z nich nie ogranicza się tylko do kolarzy zawodowych). Zaangażowanie się w działalność klubu organizującego imprezy MTB przynosi wiele korzyści. Nie tylko poznasz osoby o podobnych poglądach, które doradzą Ci, jakie rowery i akcesoria najlepiej nadają się do Twoich potrzeb, ale jest to również świetny sposób na śledzenie nadchodzących wydarzeń, jeśli chcesz dalej rozwijać swoje umiejętności jako kolarz.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego roweru górskiego

Nie wszystkie rowery są sobie równe i ważne jest, aby przy wyborze nowego modelu wziąć pod uwagę swój styl jazdy. Jeśli jesteś początkujący w tym sporcie, możesz chcieć uniknąć zakupu wyjątkowo drogiego modelu. Zamiast tego możesz kupić rower, który jest przeznaczony dla początkujących i jest nie tylko tańszy, ale również bardziej wytrzymały, dzięki czemu możesz nauczyć się podstaw bez obawy o jego uszkodzenie.

W zależności od tego, gdzie jeździsz, teren może być bardzo różny. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której jest dużo kamienistego terenu, gdzie inni rowerzyści nie jeżdżą, możesz chcieć roweru z większymi oponami dla większej stabilności. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której występuje piaszczysta gleba lub dużo błota, większe opony mogą się zapchać i spowolnić jazdę. Mniejsze opony są lżejsze, szybsze i lepsze do jazdy na długich dystansach.

MTB enduro, downhill i dirt jumping: jaka jest różnica?

  • Enduro to forma długodystansowych wyścigów terenowych, które często przeplatane są odcinkami jazdy w dół i innymi wymagającymi przeszkodami. Chociaż istnieją różne rodzaje zawodów enduro, zazwyczaj obejmują one długodystansową jazdę (od 10 do 20 mil) z różnymi sekcjami, które wymagają różnych poziomów umiejętności. W zależności od tego, ile sekcji próbujesz pokonać, typowa impreza enduro może trwać od trzech do sześciu godzin.
  • Zawody downhillowe są również długodystansowe, ale z mniejszym zróżnicowaniem pomiędzy różnymi poziomami umiejętności. Downhill to sport ekstremalny, w którym zawodnicy ścigają się po górach na torach z przeszkodami takimi jak strome spadki, skoki i ostre zakręty.
  • Dirt jumping to styl kolarstwa górskiego, który polega na używaniu ramp i skoków do napędzania roweru w powietrzu. Celem dirt jumpera jest osiągnięcie wysokiego skoku lub próba uzyskania jak największej ilości czasu w powietrzu. Ten ekstremalny sport może być bardzo niebezpieczny i powinien być uprawiany tylko przez doświadczonych zawodników.

Dlaczego powinieneś zapisać się na lokalny rajd rowerowy

Rajdy rowerowe to świetny sposób na poznanie nowych ludzi, poprawienie swoich umiejętności jako rowerzysta i podjęcie wyzwania wzięcia udziału w wielu różnych wydarzeniach. Nie tylko masz szansę przetestować rowery, aby sprawdzić, który model najbardziej Ci odpowiada, ale także wypróbować różne techniki jazdy. Jest to również świetna wymówka, aby wyjść z domu i spędzić czas z przyjaciółmi. Oprócz poprawy ogólnych umiejętności jazdy na rowerze, udział w rajdzie rowerowym to także świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Ćwiczenia na świeżym powietrzu nie tylko pomagają poprawić kondycję, ale także zmniejszyć stres i poprawić ogólny stan zdrowia.

Jak dowiedzieć się, kiedy odbywa się Twój lokalny rajd rowerowy

Jeśli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w lokalnym rajdzie rowerowym, możesz dowiedzieć się, kiedy się one odbywają, kontaktując się z najbliższym klubem kolarstwa górskiego. Kluby często organizują imprezy i rajdy na początku każdego roku, a niektóre prowadzą przejażdżki tak często jak raz w tygodniu. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie zacząć, spróbuj użyć Google do wyszukania najbliższego klubu lub przejrzyj listę poniżej. Podczas gdy większość klubów organizuje imprezy dla wszystkich grup wiekowych, niektóre mogą organizować spotkania, które są otwarte tylko dla kolarzy powyżej określonego wieku. Przed skontaktowaniem się z klubem sprawdź jego stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o rodzajach organizowanych przez niego imprez.

Czas na przygodę!

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wejściem w kolarstwo górskie, teraz jest świetny czas, aby zacząć. Przy tak dużym zainteresowaniu kolarstwem szosowym, istnieje wiele przyjaznych dla początkujących wydarzeń odbywających się w ciągu roku. Zapisując się na jedną z takich imprez, możesz poznać podobnie myślących ludzi, spróbować nowego sportu i jednocześnie poprawić swoje ogólne zdrowie i kondycję.