Ważne zasady i zalecenia dla kolarstwa szosowego‍Kiedy po raz pierwszy zaczynasz przygodę z kolarstwem szosowym, nauka wszystkich zasad i zaleceń może być nieco przytłaczająca. Istnieje tak wiele różnych zasad i zaleceń, że możesz czuć się nieco zagubiony, gdy dopiero zaczynasz. Ze wszystkimi różnymi wyścigami szosowymi, stowarzyszeniami i organami zarządzającymi, istnieje również wiele zasad i zaleceń dotyczących kolarstwa szosowego, które różnią się w zależności od tego, gdzie mieszkasz i z kim się ścigasz. To wystarczy, by zawrócić sobie w głowie! I jak w każdym sporcie, istnieją również pewne niepisane zasady, które wykraczają poza to, co jest zapisane w podręcznikach zasad. Przyjrzyjmy się więc 10 ważnym zasadom i zaleceniom dotyczącym kolarstwa szosowego, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas uprawiania tego ekscytującego sportu!

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest zapoznanie się z zasadami ruchu drogowego

Chociaż zasady ruchu drogowego nie dotyczą tylko rowerzystów, ważne jest, aby je znać i być świadomym swojego otoczenia na drodze. Pamiętaj, że zasady te dotyczą pojazdów poruszających się po zwykłych drogach. Jeśli jesteś na szlaku, zasady mogą być zupełnie inne. - Trzymaj się prawej strony - To jest oczywiste, ale ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego należy trzymać się prawej strony. Kiedy trzymasz się prawej strony, jesteś widoczny dla ludzi w samochodach i innych pojazdach. Trzymając się prawej strony, znacznie ułatwiasz innym ludziom dostrzeżenie Cię. Jeśli natomiast będziesz jeździł po lewej stronie, będziesz bardziej narażony na potrącenie przez osoby, które powinny Cię widzieć - ale nie mogą, ponieważ jadą obok Ciebie po niewłaściwej stronie drogi. Nie jedź więcej niż dwóch na jednym pasie - Jeśli jedziesz z grupą innych rowerzystów, nie jedźcie wszyscy obok siebie na prawym pasie. W razie potrzeby rozłóżcie się na wszystkich trzech pasach. Pamiętaj, że jeśli na jednym pasie jest zbyt wiele osób, możesz utrudniać ruch. Używaj sygnałów ręcznych i bądź świadomy swojego otoczenia - Powinieneś to robić nawet jeśli jeździsz po szlakach, ale jest to szczególnie ważne, gdy jesteś na drodze. Bądź świadomy samochodów i innych pojazdów wokół ciebie, i niech wiedzą, gdzie masz zamiar iść. Jeśli musisz skręcić, upewnij się, że dajesz ludziom znać za pomocą kierunkowskazu.

Jeździj w kasku (i innym sprzęcie ochronnym)

Dla wielu osób rower szosowy to pierwsze wprowadzenie do kolarstwa. A przy takim wprowadzeniu trzeba mieć na sobie cały odpowiedni sprzęt. Po pierwsze i najważniejsze, musisz mieć kask. Jazda bez kasku jest w wielu miejscach nielegalna. Oprócz kasku, upewnij się, że masz rękawiczki, ochraniacze na kolana i odpowiednie obuwie. Buty kolarskie mają sztywne podeszwy i specjalne klipsy, które zatrzaskują się w pedałach. Buty kolarskie mogą naprawdę poprawić jakość pedałowania.

  • Upewnij się, że Twój rower jest w dobrym stanie przed wyścigiem To powinno być oczywiste, ale ważne jest, aby upewnić się, że Twój rower jest w dobrym stanie przed każdym dużym wyścigiem. Nie chcesz stresować się rowerem, kiedy masz być skupiony na wyścigu. Poświęć trochę czasu, aby upewnić się, że Twój rower jest w dobrym stanie technicznym przed wyścigiem. Pomoże Ci to pozostać zrelaksowanym i skupionym na wyścigu.
  • Nie przeszkadzaj sobie podczas wyścigu Kiedy bierzesz udział w wyścigu, musisz trzymać się z dala od innych rowerzystów. Jest to nie tylko ważna zasada dla zachowania bezpieczeństwa, ale także dla zachowania bezpieczeństwa innych rowerzystów. Przed rozpoczęciem wyścigu upewnij się, że jesteś świadomy tego, co dzieje się wokół Ciebie. A kiedy jesteś w trakcie wyścigu, nie wchodź w drogę innym rowerzystom. Obejmuje to nie wchodzenie w drogę pociągom prowadzącym i nie blokowanie przejeżdżających kolarzy.

Sprawdzaj swoje hamulce i biegi przed każdym wyścigiem

Przed każdym wyścigiem powinieneś sprawdzać swoje hamulce i biegi. Chcesz się upewnić, że wszystko jest w dobrym stanie przed wyścigiem. Nie chcesz przecież martwić się o swój rower podczas wyścigu. Będziesz chciał się upewnić, że twoje przerzutki są w dobrym stanie. Sprawdź, czy łańcuch nie jest zbyt luźny lub zbyt napięty i czy nie brakuje w nim brakujących lub uszkodzonych zębów. Sprawdź, czy Twoje hamulce nie są zbyt zużyte. I wreszcie, upewnij się, że Twoje opony nie są zużyte lub nie mają dziur.

Kolarstwo szosowe to sport, który oferuje trochę wszystkiego. Wymaga siły, wytrzymałości i szybkości

Może zabrać Cię w piękne miejsca, a cieszyć się nim mogą ludzie w każdym wieku. Istnieje wiele różnych typów rowerzystów drogowych i może to być trochę mylące, aby wiedzieć, gdzie pasujesz. Znajomość zasad i zaleceń dotyczących kolarstwa szosowego może pomóc Ci zdecydować, jakim typem rowerzysty szosowego jesteś. Jest to sport, który wymaga poważnego sprzętu. Będziesz potrzebował roweru szosowego, butów kolarskich i różnych innych akcesoriów.