Jak wybrać odpowiedni rower Mtb i co wziąć pod uwagę podczas zakupów‍Kiedy zaczynasz przygodę z kolarstwem górskim, szybko przekonujesz się, że istnieje wiele specjalistycznych rowerów. A jeśli chodzi o wybór odpowiedniego dla Twoich potrzeb, sprawy mogą stać się trochę trudne i mylące. Widzisz, istnieje mnóstwo różnych typów rowerów górskich dostępnych na rynku. W zależności od tego, na jakich szlakach często jeździsz lub jaki jest Twój osobisty styl, rodzaj roweru, który wybierzesz, będzie się różnił od innych. Nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym jeźdźcem, czy weteranem, który szuka nowego wyzwania; wybór odpowiedniego MTB będzie miał duży wpływ na twoje doświadczenie. W tym artykule rozbijamy różne rodzaje rowerów górskich i wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Czytaj dalej i przygotuj się na odkrycie, który typ jest dla Ciebie!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego mtb?

Oczywiście wygląd roweru jest ważny, ale nie pozwól, aby był to czynnik decydujący o Twoim wyborze. Poniżej przedstawiamy kluczowe cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując nowy MTB. - Rama - Rama jest sercem roweru i decyduje o wielu innych cechach. Pamiętaj, aby wybrać ramę wykonaną z wysokiej jakości materiału, takiego jak aluminium lub stal. - Zestaw kołowy - Zestaw kołowy jest najważniejszą częścią ramy, jeśli chodzi o jazdę w terenie. Upewnij się, że jest ono wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium lub włókno węglowe. - Geometria - geometria roweru określa jego prowadzenie i dopasowanie. Ważne jest, aby wybrać taki, który najlepiej pasuje do Twojego stylu jazdy i typu ciała. - Zawieszenie - Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje zawieszenia: Mechaniczne i hydrauliczne. Hydrauliczny jest bardziej zaawansowany i droższy, więc jeśli dopiero zaczynasz, prawdopodobnie lepiej z mechanicznym. - Waga - Na koniec warto upewnić się, że rower jest lekki i łatwy w obsłudze. W końcu ciężkie rowery są trudniejsze do jazdy i przenoszenia.

Rowery przełajowe

Rowery przełajowe są przeznaczone do jazdy na długich dystansach. Często zobaczysz je w zawodach takich jak XC (Xtreme Cross-country) lub wyścigach maratońskich. Rowery te są bardzo lekkie, mają niskie przełożenie i są przeznaczone do szybkiej jazdy. Ramy tych rowerów są zaprojektowane tak, aby były bardzo sztywne i zazwyczaj są wykonane z lekkiego aluminium. Opony są cienkie i zaprojektowane do jazdy z dużą prędkością, a kierownica jest zazwyczaj niska i znajduje się blisko kolan kolarza. Jeśli jesteś początkujący w kolarstwie górskim, to rower przełajowy jest prawdopodobnie najlepszą opcją dla Ciebie. Rowery przełajowe są łatwe do opanowania i świetnie nadają się dla początkujących, ponieważ są lekkie i łatwe w manewrowaniu. Rowery przełajowe to także najlepszy wybór do jazdy po szlakach. Są one zazwyczaj przeznaczone do szybkiej jazdy i doskonale sprawdzają się na dobrze utrzymanych szlakach, na których jest dużo miejsca do manewrowania.

Rowery trailowe

Rowery trailowe są stworzone do szybkiej jazdy i pokonywania szlaków pełnych przeszkód. Ich ramy są zazwyczaj lekkie i wykonane z aluminium lub włókna węglowego. Mają szeroki zakres biegów i niskie przełożenie zaprojektowane do wspinania się na strome wzgórza. Koła są zazwyczaj szersze niż w innych typach rowerów i są zaprojektowane tak, aby przetaczać się przez przeszkody na szlaku. Rowery trailowe to świetny wybór dla agresywnych kolarzy. Są szybkie i zwinne, mają szeroki zakres biegów i są w stanie łatwo pokonywać wzniesienia. Są również idealne do jazdy po szlaku, ponieważ z łatwością pokonują przeszkody. Jeśli jeździsz po szlakach z dużą ilością wzniesień, to rower trailowy jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Rowery zjazdowe

Rowery zjazdowe są przeznaczone wyłącznie do zjeżdżania z góry. Zawodnicy w społeczności downhillowej nazywani są "Dirt Jumpers" lub "DH riders". Używają swoich rowerów do wykonywania trików i skoków na trasie zjazdowej. Rowery te są bardzo agresywne i mają dużo zawieszenia. Są lekkie i mają bardzo niskie przełożenie. Rowery zjazdowe są najlepsze dla doświadczonych zawodników, którzy wiedzą jak je kontrolować i potrafią jeździć bezpiecznie. Rowery zjazdowe są bardzo agresywne i nie są zalecane dla nowych jeźdźców. Jeśli jeździsz w społeczności downhillowej, to jest to najlepsza opcja dla Ciebie.

Rowery freeride i downhill

Rowery freeride i downhill to połączenie rowerów crossowych i downhillowych. Są zaprojektowane tak, aby były lekkie i miały niskie przełożenie, aby jechać szybko i wspinać się na wzgórza. Mają też dużo zawieszenia, aby bezpiecznie zjeżdżać w dół. Rowery freeride i downhill są przeznaczone dla zaawansowanych rowerzystów, którzy wiedzą, jak kontrolować rower i prowadzić go w trudnym terenie. Jeśli jesteś kolarzem przełajowym, który chce jeździć w dół, to jest to świetna opcja dla Ciebie.

Rowery górskie z hamulcami tarczowymi

Hamulce tarczowe przez lata zyskiwały na popularności i są obecnie dostępne w wielu różnych typach rowerów górskich. Jeśli zdecydujesz się na rower wyposażony w hamulce tarczowe, pamiętaj o następujących kwestiach: Hamulce tarczowe są na ogół bardziej zaawansowane niż hamulce standardowe i oferują wyższą wydajność. Hamulce tarczowe są najlepszym rozwiązaniem podczas zjazdów, ponieważ są mniej podatne na awarie niż hamulce standardowe. Hamulce tarczowe są lepsze w mokrych warunkach, ponieważ nie wytwarzają tak dużo ciepła jak hamulce standardowe. Hamulce tarczowe są również łatwiejsze w utrzymaniu i działają dłużej niż standardowe. Hamulce tarczowe są również regulowane, z wieloma różnymi ustawieniami do wyboru.

Zastosowania

Rowery przełajowe są świetne do jazdy na długich dystansach i są najlepszą opcją dla początkujących. Są lekkie i zaprojektowane do szybkiej jazdy i łatwego pokonywania wzniesień. Rowery trailowe są przeznaczone do jazdy pod górę i w dół wzgórz i są najlepszą opcją dla średnio zaawansowanych kolarzy. Są lekkie i mają szeroki zakres biegów. Rowery zjazdowe są przeznaczone wyłącznie do zjeżdżania w dół. Mają niskie przełożenie i dużo zawieszenia. Rowery freeride i downhill to połączenie rowerów crossowych i downhillowych. Zostały zaprojektowane do szybkiej jazdy i są świetne dla zaawansowanych kolarzy. Jeśli chcesz jeździć po szlakach, to rower przełajowy będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli planujesz zjeżdżać w dół, to rower zjazdowy jest najlepszym rozwiązaniem.